Dodaj do Ulubionych      Ustaw jako stronę startową      Strona Główna      De Rauw-Sablon      Kontakt
Hodowcy Zachodni
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe

Powrót do menu

CENTRUM HODOWLANE prezentuje


Dużo staranności z gołębiami młodymi

Steffan Heinrich „Die Brieftaube” nr 13/1998

To przeżywa każdy hodowca, pewnie już nie raz: kupione lub odsadzone własne młode po kilku dniach siedzą w rogu na podłodze ze schowanymi głowami. Dużo wysiłku włożone w wychowaniu młodych i zapewnienia sprzedającego, że młode są zdrowe. Nawet same przez nowego właściciela były wybierane. Nigdzie nie spotkały przykrej higieny na gołębnikach.

Gdzie więc leży przyczyna? Może nawet na własnym gołębniku.

Świąteczny pokarm gołębi młodych

W wieku 21-24 dni w zasadzie młode gołębie są oddzielane od gołębi starych. One przechodzą do gołębnika dla młodych lub są sprzedawane. One powinny już umieć jeść pokarm samemu. Tego uczą się w różny sposób. Najlepiej jest jeśli wstawimy im miseczkę z karmą do celi, gdy one mają 18 dni. Zadbać jednak należy by żadne ziarenko nie upadało do kału. Z obserwacji wynika, że młode mogą takie ziarenka pobrudzone zjadać. To źródło wielu zakażeń u gołębi młodych.
Drugą metodą, gdzie młode uczą się jeść to wysadzamy je na podłogę gołębnika. Tu występuje jednak niebezpieczeństwo, że gryzą i pędzają je gołębie stare. Każdy powinien używać metody, która jest lepsza w określonych warunkach.
Dolne celki nie leża na równi z podłogą, lecz dopiero na wysokości 30-40 cm. Pod tymi celkami to może być przestrzeń ochronna dla zdjętych z gniazd młodych. Jednak te młode powinny pochodzić do rodziców z tego gołębnika. Rodzice jeszcze je na tej podłodze dokarmiają. Dobre rozwiązanie to wyposażyć celkę w górną półkę, gdzie gołębie stare mogą wysiadywać jajka i troszczyć się jednocześnie o młode na podłodze celki.

Woda jest ważna.

Kiedy gołębie młode siedzą samotnie z napuszonymi piórami w gołębniku młodych, może to być przyczyną braku wody. Dopóki młode są w gołębniku hodowlanym, karmione są przez gołębie stare. Karmienie to następuje po obfitym napiciu się. Więc młode otrzymują już pokarm zwilżony. Po odsadzeniu jedzą pokarm suchy z karmnika a picia muszą się dopiero nauczyć. W większości przypadków wystarczy im zanurzyć dziób do pojnika. Zaleca się stawiać pojnik na podwyższeniu by do wody się nie kurzyło. Różni autorzy podają, że taki pojnik powinien stać na podwyższeniu od 50 do 80 cm. Takie rozwiązanie w gołębniku młodych jest nie korzystne, przynajmniej na początku, gdy młode staną się bardziej samodzielne. Jest też możliwe w tym czasie stawiać na podłodze drugi pojnik, podczas gdy drugi stoi wyżej.


Żadnego przepełnienia w gołębniku młodych. Liczba miejsc siedzących powinna być wymierzona. Zawsze 10% tych miejsc powinna być wolna.

Bierzemy pod uwagę mikroklimat

Każdy gołębnik ma swój własny mikroklimat. Określa się to jako liczne ustroje znajdujące się w każdym gołębniku. Tak długo jest wszystko w porządku dopóki zarazek chorobotwórczy nie wystąpi. Przeciwko nim działają przeciwciała. Trawa to tak długo dopóki istnieje równowaga. Dopiero jak zarazki chorobotwórcze osłabią ciało gołębia, wygrywa choroba.
U gołębi, które mają chorobę ukrytą, dostarczają gołębiom młodym już z papką z gardzieli lub później z pokarmem. Przy niektórych chorobach młode tworzą same przeciwciała.
Przy gołębiach młodych , kupionych jest inaczej. One przychodzą po raz pierwszy do mikroklimatu z innego gołębnika. Pojawia się kontakt z całkowicie obcym otoczeniem. To teraz wraz z pokarmem i wodą musi przyzwyczaić się do nowego specyficznego otoczenia. Ich ciało spotyka się z dodatkowymi zarazkami chorobotwórczymi i najczęściej są ich ofiarami. Trzeba więc włożyć szczególną staranność przy kupionych młodych. Kto ma wystarczająco miejsca, powinny być oddzielnie ulokowane i połączone z innymi w wieku 4 tygodni.

Uwaga! nie przesadzać

Naturalnie żaden hodowca nie powinien popadać w panikę i nie rezygnować całkowicie z zakupu gołębi. Nic nam nie grozi, kiedy sprzedający i kupiec pod względem higienicznym są bez zarzutu. Dlatego jest dobrze, kiedy kupujący zna gołębnik sprzedającego i może sam odebrać zamówione młode. Podstawą jest aby dostać zdrowe młode, które mogłyby rozwijać się bez przeszkód na silne i zdolne do osiągnięć zwierzęta.
Takie odwiedziny mają jeszcze inne zalety. Przy takich odwiedzinach odkryjemy zawsze coś nowego. Można później to dobrze zastosować przy prowadzeniu własnego gołębnika.

Gołębnik dla niemowląt?

Jedna z takich nowości, która jest od różnych hodowców jest „gołębnik dla niemowląt”. Znajduje się on bezpośrednio obok gołębnika hodowlanego czy podróżnego. I to tam powinny powędrować kupione lub własne młode. Taki gołębnik ma wiele zalet. Odsadzone młode nie są uzależnione przy pobieraniu pokarmu czy wody od starszych mieszkańców. Mogą te młode swobodnie jeść i pić. Innym rozwiązaniem jest możliwość dokarmiania jeszcze młodych przez rodziców dzięki drzwiom miedzy tymi gołębnikami. Takie młode dorastają jeszcze lepiej. Jest ważne, że gołębie stare dokarmiają młode tylko wieczorem. Młode rano musza same szukać karmy i wody. Najczęściej po 4-5 dni one stają się całkowicie samodzielne. Aby osiągnąć szybko taką niezależność, można między tymi odsadzonymi młodymi zostawić ze 2 młode wcześniejszego lęgu. One dają instynktowną pomoc do szybszej drogi do pokarmu i wody.

Żadnych prowizorek

Kto chce w sporcie gołębiarski odnosić sukcesy, nie może rezygnować z gołębnika młodego. Hodowca musi poręczyć, że tylko tak młode uzyskają szybką samodzielność i wyrosną zdrowe. Takie gołębniki nie mogą w żadnym wypadku być gołębnikami prowizorycznymi. Przeciwnie! Gołębie młode są przyszłością każdego stanu i należy im oddać obowiązującą uwagę. Ich gołębnik powinien być duży i jasny, z dobrym urządzeniem. Aby gołębie dobrze podróżowały, powinny po odsadzeniu mieć codziennie wolno latać od 1,5 do 2 godzin. Resztę dnia gołębnik stanowi rodzaj poczekalni. One muszą tu znaleźć swoje miejsce i spokój. Aby uniknąć od początku przeładowania, gołębnik młodych powinien być odpowiednio zaplanowany w odniesieniu do par hodowlanych. Zasadą z doświadczenia która powinna obowiązywać, dla gołębi młodych, jest przelicznik 1 metr sześcienny (1mx1mx1m) na 2 młode. Liczba miejsc siedzących w gołębniku młodym powinna być stale wymierzona tak, że 10 % miejsc powinna oczekiwać wolna. Młodzi mieszkańcy muszą czuć się w swoim gołębniku po prostu dobrze. One odwdzięczą się dobrymi wynikami w tym roku i w latach następnych!

Tłumaczenie: M. Kościelniak