Dodaj do Ulubionych      Ustaw jako stronę startową      Strona Główna      De Rauw-Sablon      Kontakt
Hodowcy Zachodni
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe

Powrót do menu

CENTRUM HODOWLANE prezentuje


Jak zostaje się mistrzem w sporcie gołębia pocztowego

Die Brieftaube nr 13/2000

To pytanie, które porusza każdego hodowcę gołębi pocztowych. Przede wszystkim na początku sezonu lotowego.

Wszyscy ci, u których „hobby” to gołębie pocztowe, w mniejszym lub większym stopniu mają cichą nadzieję, potwierdzić kiedyś swoje wysiłki w formie mistrzowskiego wyróżnienia. Ta zasada obowiązuje nie tylko u naszych hodowców, ale raczej u hodowców na całym świecie.

Jednak na to pozwolić sobie może niewielu, zostać rzeczywistym mistrzem. Od czego to może zależeć?

Odpowiedź na to pytanie nie jest lekka i ona obejmuje wszystkie elementy sportu gołębia pocztowego. Jednak zasadniczo obowiązuje, że jest nie do pomyślenia, być tylko kandydatem do dużego championatu. Okazuje się, że i tu należy mieć talent. Talent poparty właściwą pracą. Bez pracy tu się nic nie da. Trzeba to potwierdzić wieloma założeniami. Kilka z nich trzeba wziąć pod uwagę bezwarunkowo, kiedy chcemy się odciąć od dużej masy hodowców.

Ważnym punktem jest pomieszczenie dla gołębi, gołębnik.

On musi spełniać wszystkie potrzeby gołębi, względy piękna nie grają tu roli. Przede wszystkim w Belgii widzi się ciągle gołębniki, które z zewnątrz nie rzucają się w oczy. Jednak gołębie, które tam żyją cały rok robią wrażenie świetnej formy i super zdrowia. Białe nosy, puder na upierzeniu, błyszczące oczy są zewnętrznymi znakami świadczące o tym.

W hodowli stoi sukces.

Kto chce nieć powodzenie musi być dobrym hodowcą. Roztropny hodowca rozumie potrzebę „hodowania”. W celowej metodzie hodowlanej widzi się postęp, ale widzi się też czynnik „szczęścia”. Wielu hodowców próbuje szczęścia w metodzie „dobry z dobrym”. Często licząc, że w tej metodzie uzyskamy sukces, jednak także i przy tej metodzie jest jeszcze wiele czynników. Nawet nie można za duże pieniądze kupić właściwych sukcesów.
Poszukiwania wyróżniają prawdziwego hodowcę. Poszukujemy zwierząt, które do siebie pasują. Są hodowcy, którzy nie rzadko mają słabość w metodzie lotowej, jego oddane gołębie na inne gołębniki uzyskują dobre wyniki.

Motywacja. Zaklęcie dla nadzwyczajnych osiągnięć.

Kiedy istnieje już dobry gołębnik, dobre gołębie z możliwościami więc wszystkie dobre założenia w komplecie dla hodowcy. Teraz on powinien zrozumieć, że musi wznieść swoje ptaki do właściwej formy i utrzymać pewien poziom. To powinno starczyć na wiele tygodni, aż do lotu końcowego. Cały czas ma tu znaczenie motywacji, kiedy wiemy już , że gołębnik i gołębie są w porządku.

Gołębnik jest warsztatem, gołąb materiałem.

Rzemieślnik, hodowca więc to jemu przychodzi teraz ukształtować jego cenny materiał. Jeśli materiał jest zdolny to przy pracy naturalnie pokażą się sukcesy. Jednak jeśli zwierzęta nie mają klasy, będziemy stać obok świetności. Jeszcze przy okazji rośnie stan hodowli w dużą gromadę. Bez odpowiedniej hodowli jest to droga do nikąd. Jednak ciągłe kupowanie to też nie jest właściwe postępowanie. Musimy dążyć do odpowiedniego bilansu.

Właściwe obcowanie z gołębiami jest sztuką.

Nie rodzimy się championami mimo istniejących urządzeń. Trzeba oprócz talentu pracować. Nie osiągniemy bez tego nic mimo wiecznego talentu. Praca pozwala sumiennie i dokładnie obserwować swoje zwierzęta. Rozpoznaje się ich odrębności, poznaje się związki między ptakami by wyciągać odpowiednie wnioski. Dużo można widzieć w małym stadzie, trudniej opiekować się drużyną gdzie jest to 100 szt. Przykładów jest wystarczająco dużo, na szczęście. Można spokojnie studiować wiedzę o gołębiu, bo to coś więcej niż proste rzemiosło. Właściwe obcowanie z gołębiami jest sztuką.
Nie przejdzie się do sukcesów w sporcie gołębiarskim bez szczegółowych obserwacji, bez sumiennych wysiłków, bez gotowości do nauki. To jest już sztuką, utrzymać przez cały rok ptaki w najlepszym zdrowiu. Dzisiaj nie doczekamy się wzrostu wyników bez właściwej hodowli, bez właściwego lotowania. Możemy czuć się szczęśliwymi mając do dyspozycji klinikę gołębia i dużą sieć dobrze wykształconych i wyspecjalizowanych weterynarzy znających problemy z gołębiami.

Mistrz nie potrzebuje uniwersyteckiego wykształcenia.

Dodam, nie potrzebne są studia uniwersyteckie, aby zdobywać w sporcie gołębiarskim tytuły mistrza. Potrzebna jest raczej pomyślność dla odnoszenia sukcesów. Ważne są też właściwe decyzje, wyczucie hodowcy aby zdobyć właściwy kontakt z gołębiami. Są hodowcy, którzy latają wdowcami z dobrymi skutkami. Inni próbują swoich sił w grze samiczkami, szybko rozpoznają ich możliwości. Tylko niewielu potrafi bawić się obojga sposobami i to skutecznie.
W każdym razie odnosimy wrażenie, że każda taka zdolność to sztuka. To jest jak Dar Boży u artysty, nie da się tego naukowo wyjaśnić, skąd przychodzą siły, jest też podobnie w naszym sporcie.
Większość naszych hodowców jest zdania, że „sztuki” hodowania i leczenia gołębi trzeba się dosłownie nauczyć. I to jest fakt, że tylko niewielu z tysięcy hodowców, na dłuższy czas może się tego nauczyć.
Też jest jasne, że odnoszący sukcesy w naszym sporcie składają się ze wszystkich warstw społecznych. Mistrzostwa świętują ludzie z małym, jak i z dużymi stanami. Czczenie zwycięzców na ostatniej imprezie związku wyraźnie to potwierdza.

Co jest ważne w naszym sporcie?

Osiągnąć szczyty sukcesu i pozostać tam na górze. I być z tych osiągnięć zadowolonym. Od rzeczywistego championa wymaga się jeszcze więcej, niż zdrowe gołębie, sensowne karmienie i pielęgnowanie stada. Należy jeszcze mieć nie wyjaśnione wyczucie, które gołębie użyć do hodowli a przede wszystkim celnie wnioskować z obserwacji pojedynczego gołębia. Który to jest ten rzeczywisty champion, wyczuć go wzrokiem i co jest dla niego do zrobienia w gołębniku. Przez brak w tej dziedzinie spostrzegawczości możemy takie gołębie skrzywdzić.
Na zakończenie pozwolę sobie stwierdzić, że prawie zawsze takie widzenie hodowli może służyć przekonywującymi wynikami na dłuższy czas. Teraz tylko konsekwencja w działaniu, odważne, jasne decyzje. Zwlekanie i chwiejne działanie wpływają na pogarszanie sprawności gołębi.
Po nowym sezonie będziemy widzieć czyje wysiłki zostaną ukoronowane mistrzostwem i sukcesami .....
Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody właściciela strony, zabronione.

Tłumaczenie: M. Kościelniak