Dodaj do Ulubionych      Ustaw jako stronę startową      Strona Główna      De Rauw-Sablon      Kontakt
Hodowcy Zachodni
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe

Powrót do menu

CENTRUM HODOWLANE prezentuje


Dobry klimat!

Częste pytania o klimat i ogrzewanie w gołębniku.

Bruno Bucher (Szwajcaria) „Die Brieftaube” nr 10/2007

Na wystawie ogólno-niemieckiej w Dortmundzie i na olimpiadzie w Ostendzie padały pytania na temat klimatyzacji i ogrzewania gołębnika. Pytań było mnóstwo, chciałbym odpowiedzieć na te pytania.

Do czego potrzebne jest źródło ciepła w gołębniku?

Czynników odgrywających tu rolę jest wiele:

- Dla wyrównania temperatury między dniami i nocami!
- Do optymalnej wilgotności powietrza w zależności od pory roku!
- Do minimalizacji i utrudnienia rozwoju zarazków w za wilgotnych gołębnikach.
- Do rozluźnienia muskulatury po treningu i locie konkursowym przy chłodnej pogodzie!

Jaka jest różnica między ogrzewaniem konwekcyjnym ( ogrzewaniem ziemi, grzejnikami co) i ogrzewaniem falami ciepła?

Znamy różne sposoby ogrzewania. Ogrzewanie konwekcyjne opiera się na zasadzie prądów ciepła poprzez ruch cząsteczek o oddawanie ciepła przez promieniowanie. Przestrzeń powietrzna jest jako medium dla prądów ciepła. Otaczające powietrze jest rozgrzewane, wznosi się wskutek ogrzewania ku górze, tu się oziębia i znowu płynie w dół. Jako zimne znowu się ogrzewa i unosi do góry i tak krąży. Ogrzewanie ziemi odbywa się na zasadzie ogrzewania konwekcyjnego. My używamy grzejników lub pieców.
Wady: przeciągi, wirowanie powodujące ruch kurzu , zawartość tlenu w ciepłym powietrzu maleje.
Zasada ogrzewania falami ciepła jest prosta i najlepiej ją wyjaśnić słoneczną kąpielą na lodowcu. Chociaż temperatura otoczenia jest minusowa, w słońcu jest cieplej. Tam, gdzie promienie docierają, one przekształcają się w ciepło, na przykład na naszej skórze. Pozostajemy w cieniu jest nam zimno.
Przy ogrzewaniu falami cieplnymi posługujemy się tą samą naturalną techniką. Ciepło wytwarzamy dokładnie tam, gdzie ono ma być używane – bezpośrednio przez człowieka lub dla zwierząt.
Zalety: promienie podczerwieni ogrzanych fal ciepła nie potrzebują żadnego nośnika do transportu tej energii. One docierają nieomal bez strat od grzejnika do ciała i nie powodują żadnych zjawisk przy transporcie. Przy systemach konwencjonalnych takie przypadki są. Ruchy powietrza lub wirowania z kurzem należą tu do przeszłości. Ogrzana fala ciepła ogrzewa napotykane powierzchnie i tylko nieznacznie ogrzewa powietrze. Temperatura powietrza może przeciętnie wzrastać od 4 do 6 stopni C, lecz człowiek czy zwierzę czuje ciepło wyraźnie. To jest szczególnie ważne dla gołębników, które nie mają izolacji, oszczędzamy tu energię.

Jak funkcjonują promienniki ciepła ATX?

One wytwarzają ciepło poprzez promieniowanie. Przez to wszystkie powierzchnie w danej przestrzeni zostają rozgrzane, ciała również. Możemy to porównać ze ścianą domu przy operacji promieni słonecznych.

Ogrzewanie i cyrkulacja powietrza powoduje, że pojawia się przede wszystkim zdrowy klimat z bardziej optymalną wilgotnością powietrza bez utraty tlenu.

Zarazki chorobotwórcze kochają wilgotne, ciepłe środowisko.
Wiele bakterii, grzyby a także kokcydia rozprzestrzeniają się lepiej w wilgotnym otoczeniu niż w suchym środowisku. One rozprzestrzeniają się lepiej w cieple niż w zimnie. Znaczną zaletą jest tu, szczególnie w porównaniu z ogrzewaniem podłogowym, że temperatura otoczenia jest znacznie niższa gdy człowiek i zwierze wyraźnie odczuwa ciepło. Podłoga nie jest rozgrzewana bo to główne schronienie zarazków chorobotwórczych.

Wahanie formy przy raptownej fali zimna?

Każdy organizm do maksymalnej mocy musi mieć odpowiednie warunki również środowiskowe. Jeśli one ulegają wahaniom lub osłabieniu przyczyniają się do spadku sprawności organizmu lub jej minimalizowania. Sprawność sportowca zmniejsza się, kiedy on cierpi na brak lub za małą porcję energii dostarczonej z pokarmem. Z niego energia jest głównie spożytkowywana do regulacji ciepła ciała i prowadzenia procesów życiowych. W zimnym otoczeniu dochodzi jeszcze walka przeciw zimnu. Tej energii brakuje potem do różnych funkcji przemiany materii. Więc forma maleje.

Dlaczego musimy unikać różnicy temperatur miedzy dniami i nocami?

Wiemy doskonale o temperaturach w nocy. Kwiecień kończy się, w początkach maja i często w czerwcu w nocy jest jeszcze zimno. Ciało ma także teraz przy nocnym zimnie inne priorytety jak tylko codzienny trening do pozytywnej budowy formy. Zimno jest wrogiem nr jeden dla każdego ciepłokrwistego ustroju. I nawet jeśli gołębie są źle zaopatrywane, nie są nigdy w niebezpieczeństwie do zamarznięcia. Duże porcje sił ciała zużywane są do regulacji ciepła ciała, które powinny być używane naturalnie do budowy formy . To powoduje zmniejszanie lub stan żadnego wzrostu formy. To jest jednoznaczne, że przy silnych wahaniach temperatur między dniami i nocami, hodowca musi minimalizować te różnice.

Jaka wilgotność powietrza w gołębniku jest idealna?

Wilgotność powietrza w gołębniku powinna być w granicach od 10 do 15 % mniejsza niż na zewnątrz. Idealna jest wilgotność w czasie sezonu lotowego, gdy wynosi od 60 do 65 %. Wielu hodowców z ogrzewaniem podłogowym ma tu problem, gdyż podłoga wysycha i powstaje dużo kurzu i z kolei gołębie mają problemy z drogami oddechowymi.

Czy okna powinny być zamknięte, kiedy jest włączone ogrzewanie?

To dalszy duży błąd, kiedy w gołębniku w czasie ogrzewania, pozamykane są zasuwy wentylacji i okna, co powoduje zmniejszenie ilości tlenu. Przy stosowaniu ATX powstaje taki sam efekt jaki daje słońce. Tu nie przychodzi nikomu do głowy zamykanie gołębnika. Próby na świniach pokazały, że zawartość tlenu w powietrzu jest identyczna z wykorzystaniem pokarmu. Dlatego tlen jest życiem, kiedy on do gołębnika dociera.

Gdzie promienniki ciepła powinny być idealnie zamontowane?

Chcemy oferować zwierzętom przyjemne promieniowanie cieplne ( efekt słońca ), gdzie takie promieniowanie ustawić? Najlepiej na ścianach bocznych przedziału by ogrzewane były celki gniazdowe. Patrz zdjęcie poniżej.Tu gołębie mogą sobie wyjść przed gniazdo jeśli momentalnie potrzebują promieniowania cieplnego (słońca), lub cofnąć się do celki (cień). Przyjemny klimat z przestrzenią z bardziej optymalną wilgotnością powietrza sprzyja formie.

Czy promieniowanie cieplne nie przynosi zwierzętom w zimie zbyt wczesnej formy?

W zimie za pomocą promieniowania cieplnego powietrze w gołębniku zostaje pozbawione wilgotności. Promieniowanie to jest falą ciepła zbliżoną do długości fali słonecznej ( 5 do 8 Mikronów ) i to jest najlepszą możliwością do powodowania wysychania. Łagodne promienie cieplne stwarzają dodatkowo pobyt w gołębniku przyjemny i dla człowieka i dla zwierząt.

Czy mamy możliwości regulacji ogrzewania?

Najprostszym regulowaniem jest regulowanie ręczne. Włączam ogrzewanie ręcznie i najbliższa możliwość wyłączenia jest operacją wyłącznika zegarowego. Najbardziej idealne jest, gdy czyni to wyłączanie Hygrostat ( reguluje wilgotność) i termostat ( regulacja temperatury). Ogrzewanie włącza się automatycznie, gdy temperatura spada lub gdy wilgotność powietrza jest już za wysoka.
Firma Dimmer oferuje dodatkowo osiąganie ogrzewania przy regulacji od 0 do 100%. Regulacja wilgotności waha się często do 20 do 30 % osiągnięć grzewczych, co daje możliwości oszczędzania prądu.
I tak można z firmą Dimmer wytworzyć odpowiedni klimat i zimą i w dniu sadzenia co przyczynia się do ilości jedzonego pokarmu.

Spostrzeżenie końcowe:

Jest to trend, który wybrali hodowcy odnoszący sukcesy przez wiele lat. Zadedykowali w ten sposób poprawę klimatu i optymalizację warunków gołębnika, aby być w dalszym ciągu na szczytach, by przeżywać radosny i szybki rozwój.
Hodowcy, którzy używają do ogrzewania fal cieplnych z powodzeniem zauważają stałą poprawę osiągnięć i następne gołębniki uzbrajają w takie urządzenia. Okazało się, że zdrowy klimat w gołębniku, daje gołębiom lepsze samopoczucie, hodowcy również. To najlepsza recepta by odnosić sukcesy w sezonie.W gołębniku hodowlanym dla starych gołębi rozgrzane powietrze jest wręcz dobrodziejstwem.Zwróćmy uwagę, że rozgrzane fale ciepła rozchodzą się do dwóch gołębników.Odstępy od płyt dają możliwości cyrkulacji powierza.

Tłumaczenie: M. Kościelniak