Dodaj do Ulubionych      Ustaw jako stronę startową      Strona Główna      De Rauw-Sablon      Kontakt
Choroby gołębi
choroby
choroby
choroby
choroby
choroby
choroby
choroby
choroby
choroby
choroby
choroby
choroby

Powrót do menu

CENTRUM HODOWLANE prezentuje


Pasożyty

Kleszcze, świerzbowce, piórojady

Występowanie pasożytów zewnętrznych u gołębi jest szeroko rozpowszech­nione. Pasożyty zaliczane do owadów i pajęczaków szkodzą organizmowi gołębia w różny sposób.

Podczas gdy niewielka ilość pasożytów nie wywołuje żadnych objawów chorobowych, to większa ich ilość prowadzi do znacznych uszkodzeń orga­nizmu, a nawet do śmierci gołębi młodych.

Kleszcze należą do grupy pajęczaków atakujących gołębie i wysysają­cych krew. Pasożyty te atakują również inne gatunki ptaków, ssaki i ludzi.

Kleszcze, aktywne przeważnie nocą, powodują czasami taką utratę krwi, że prowadzi to do niedokrwistości. Pisklęta i gołębie młode mogą nawet padać.

Nasze gołębie atakowane są przez dwa gatunki kleszczy, kleszcze gołę­bie i kleszcze ptasie.

Świerzbowce należą również do pajęczaków. Żyją na skórze lub w jej wnętrzu i w zależności od gatunku odżywiają się krwią, cząstkami tkankowymi lub składnikami budulcowymi pióra. U gołębi występują takie same gatunki jak u ptactwa domowego i u innych gatunków pta­ków.

Większość gatunków świerzbowców żyje cały czas na swoim żywicielu. Jedynym wyjątkiem jest czerwony ptaszyniec żyjący w ciągu dnia daleko od gołębi, ukryty w gołębniku pod siodełkami lub w innych zagłębie­niach, a przechodzący na gołębie tylko nocą.

Najniebezpieczniejszymi gatunkami świerzbowców dla naszych gołębi są: czerwony ptaszyniec, świerzbowiec żerujący na korpusie i świerzbo­wiec atakujący nogi gołębi. Te gatunki przy silnym ataku na organizm wywołują silne objawy chorobowe.

Piórojady są owadami. Wśród gołębi występuje 11 gatunków pióroja­dów. Prawie każdy gołąb ma te insekty, przy czym niewielka ich ilość nie powoduje żadnych większych szkód.

Te pasożyty żyją cały czas na ciele gołębi i odżywiają się puchem pióro­wym, materiałem budulcowym pióra, łuskami skórnymi a czasami nawet krwią. Duża ilość piórojadów na ciele prowadzi do powstania wyjedzonych dziur w piórach, silnego defektu upierzenia i słabego rozwoju upie­rzenia u piskląt.

Ponieważ większość wymienionych pasożytów żyje cały czas na gołębiu , samo ich zwalczanie następuje bezpośrednio na gołębiach .

Regularne zwalczanie pasożytów jest najlepszym środkiem utrzymania ich w dopuszczalnych granicach .

Zapobiegawcze zwalczanie pasożytów należy przeprowadzać w miesiącach letnich co 4 tygodnie , a zimowych co 8 tygodni .

Zalecane preparaty

Ar-Backs ( spray ) ,U-200 ( Tollisan ) ,Parasisten ( Pantex Holland) ,
LW-parasite ( Travipharma )