Dodaj do Ulubionych      Ustaw jako stronę startową      Strona Główna      De Rauw-Sablon      Kontakt
Choroby gołębi
choroby
choroby
choroby
choroby
choroby
choroby
choroby
choroby
choroby
choroby
choroby
choroby

Powrót do menu

CENTRUM HODOWLANE prezentuje


Robaczyce jelitowe gołębi

Przyczyna choroby

Robaczyce gołębi są najczęściej wywołane przez glisty i kapilarie.

Inne robaki odgrywają mniejszą rolę. Glisty i kapilarie bytują w jelitach cienkich. Szkodliwe działanie pasożytów spowodowane jest tym, że pozbawiają one organizm gołębia cennych składników pokarmowych (glisty) lub produkują toksyny i uszkadzają błonę śluzową jelit (kapilarie). Rozwój tych robaków może być prosty lub złożony. Robaki o prostym rozwoju nie wymagają żywiciela pośredniego. Pasożyty o złożonym cyklu rozwojowym wymagają obecności żywiciela pośredniego. W przypadku Capillaria eaudinflata takim żywicielem są dżdżownice. Gołębie zarażają się, więc tym pasożytem przez zjedzenie dżdżownicy. Objawy kliniczne

Inwazja nieznacznego stopnia nie wywołuje najczęściej żadnych objawów klinicznych. Przy intensywnej inwazji, stałe pozbawienie substancji odżywczych prowadzi do obniżenia kondycji ptaków. Gołębie chudną stają się matowe i bez połysku. Intensywne inwazje powodują utratę apetytu, u młodych gołębi dochodzi do zahamowania wzrostu. Nie kiedy objawy są dość wyraźne i są one wynikiem zaburzeń metabolicznych i działania wydalonych przez robaki neurotoksyn. Kapilarie penetrują w głąb błony śluzowej jelita i usadawiają się w tkance jelitowej. Silne inwazje tych pasożytów prowadzą do anemii zwłaszcza II ptaków młodych. Możliwe jest także krwotoczne zapalenie jelit.
Pojawia , iQ biegunka. Kał jest biały, wodnisty lub smugowaty, brązowo-zielony. Nawet niewielkie inwazje robakami u gołębi mogą być rozpoznane podczas parazytologicznego badania kału.

I,eczenie

Odrobaczanie powinno być wykonywane jako indywidualny zabieg wymagający podania każdemu gołębiowi leku bezpośrednio do dzioba, ponieważ:

W wyniku podania leku przeciw robaczego w ten sposób osiąga się wysoką koncentrację w krótkim okresie czasu, co pozwala na uniknięcie skutków ubocznych;

Doświadczenie praktyczne wskazuje, że przy podawaniu leku w wodzie do picia część ptaków może nie przyjmować wody z lekiem przez 3-4 dni, jeśli tylko preparat nawet nieznacznie zmienia smak wody. Takie ptaki nie będą uwolnione od pasożytów i staną się źródłem reinwazji dla innych gołębi w stadzie.

Zapobieganie

Po skutecznym odrobaczeniu gołębie powinny być chronione przed nawrotem inwazji. W tym celu jest bardzo istotne regularne codzienne czyszczenie gołębnika, co da pewność, że wszystkie jaja robaków ulegną eliminacji przed osiągnięciem dojrzałości. Należy również stosować profilaktyczne odrobaczanie stosując preparat Belgawormac tabletki dla gołębi (1 tabletka na gołębia )

Terminy profilaktycznego odrobaczania:

Gołębie pocztowe:

Dorosłe - luty i sierpień Młode - kwiecień lub maj

Gołębie ozdobne - przed lęgami (styczeń/luty) i sierpień Młode - 4-5 tyg. po opuszczeniu gniazd.

Tasiemczyce gołębi

Tasiemczyce są stosunkowo rzadko stwierdzane u gołębi domowych w warunkach krajowych. Pasożyty te mają skomplikowany cykl rozwojowy z udziałem owadów, ślimaków itp. żywicieli pośrednich. Mają one cienkościenne,
wielokształtne jaja, które są większe od jaj glist. Objawy kliniczne przy inwazji tasiemców są bardzo mało specyficzne. Ograniczone inwazje przebiegają bezobjawowo, silne prowadzą do utraty kondycji. Ptaki są mało aktywne, blade, mają zwiększone pragnienie. Młode gołębie są zahamowane w rozwoju, wychudzone. Niekiedy obserwuje się trudności w poruszaniu i porażenia. W leczeniu tasiemczyc gołębi polecany jest Belgawormac ( Belgica De Weerd )