Dodaj do Ulubionych      Ustaw jako stronę startową      Strona Główna      De Rauw-Sablon      Kontakt
Hodowcy Zachodni
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe

Powrót do menu

CENTRUM HODOWLANE prezentuje


Gołębie młode: zmiana na przyszłość

Czas równa sprawiedliwie zaopatrzenie na drogę

Patrick Philippens „Die Brieftaube” nr 26/2006Od naczelnego redaktora „Die Brieftaube“ Klausa Kuhntoppa otrzymałem pakiet pytań dotyczących zaopatrzenia gołębi młodych. Choć nie odpowiem na każde pojedyncze pytanie, chcę spróbować w tym artykule omówić wszystkie punkty.

Muszę najpierw wspomnieć, że program lotowy dla gołębi młodych w Belgii wygląda znacznie inaczej niż w Niemczech. W Belgii plan lotów gołębi młodych zaczyna się w maju i kończy w środku września. Gram w zasadzie moimi gołębiami młodymi od początku czerwca. Nastawienie to cztery loty narodowe: Bourges (476 km), Argenton ( 558 km), La Souterraine (593 km) i w tym roku Gueret ( 584 km). Ich terminy wypadają w sierpniu i wrześniu. Te loty mają dla nas największe znaczenie. Te loty w odstępach 14 dni poprzedza osiem lotów od 100 do 400 km. Tę serię lotów kończy punkt kulminacyjny – prowincjonalny lot z Orleansu ( 422 km )– koniec lipca. Gołębie młode biorą jeszcze udział w lotach między tymi czterema lotami narodowymi na lotach krótkich od 150 do 250 km.

Wolność w programie? Ona jest!
Teraz państwo mogą naturalnie powiedzieć, że ten program nie może być porównywany absolutnie z niemieckimi lotami gołębi młodych. Jednak znajdę, że punkty styczne są. Muszę powiedzieć po pierwsze, że młode ptaki, które wybrałem do tego, że one jako 2 letnie i starsze lecą jako wdowce, lecą tylko w sezonie młodych około 10 lotów od 100 do 300 km. Są zaopatrywane w ten sam sposób co te, które lecą do końca. One żądają energii. Obowiązuje to też w codziennym treningu.


Młode stawiają pierwsze kroki pod okiem starszych gołębi, zanim nie są jaszcze przyzwyczajone do otoczenia.

Jest bardzo ważnym, żeby gołębie młode dobrze trenowały. One potrzebują do tego energii!
Utrzymuję, że codziennie powinny trenować około 1 godziny. Najlepiej gdy one są w powietrzu 45 minut. Ważne by mieć tu wzgląd na temperaturę. Przy gorącej pogodzie wypuszczam młode gołębie najchętniej już przed godziną 6 rano. Jak temperatura jest jednak umiarkowana, przedkładam to dopiero po treningu wdowców. Jest to gdzieś w okolicach godz. 7.30. Powinno się tu kierować zawsze względem pogody. Zostawiam możliwość treningu chętnie po silnym krótkotrwałym deszczu, ponieważ po tym jest więcej tlenu w powietrzu. Nie wiem, czy to coś daje, jednak myślę, że tak.
Dokładnie tak jak u gołębi starych tak i u młodych , duże znaczenie ma wydobywanie wystarczających porcji energii z pokarmu, w przeciwnym razie nic z dobrym treningiem i dobrymi osiągnięciami. Ta energia musi być zawarta po pierwsze w mieszance pokarmowej, po drugie musi bardzo dobrze funkcjonować system trawienny młodego gołębia. To jedyna droga do kompletnego wykorzystania energii z pokarmu. Młody gołąb musi więc mieć do dyspozycji regularnie zdrowy i dobry grit (wysuszony), który jest odnawiany co 2 –3 dni.
A jeśli już jesteśmy przy minerałach: cały świat wie, że jestem namiętnym zwolennikiem minerałów i witamin. Widzę to w mniejszym lub większym stopniu jako najważniejszy produkt dla gołębi. Wielu hodowców myśli obecnie, że minerały mogą sobie leżeć w nieskończoność. Ja daję ten produkt przynajmniej dwukrotnie w tygodniu na świeżo.

Budowa mięśni i – odżywianie.
Względnie faworyzuję mieszanki belgijskie, wersja – „dla gołębi młodych-klasa specjalna”(Zucht Sonderklasse). Ona posiada nasiona bardzo dużo różnych zbóż o około 20% kukurydzy. Wobec ciężkiego programu, trzech kwadransów codziennego latania jestem przekonany, że ta mieszanka zapewnia wystarczający dopływ energii. Jest jednak jakieś „jednak”. Jak państwo wiedzą lub i nie, gołębie przy lataniu spalają dość szybko tłuszcze. Można sobie wyobrazić, że najlepszy tłuszcz jako „kropla tłuszczu” znajduje się między włóknami mięśniowymi. Gołąb dysponuje więc nie dostatecznie silnymi mięśniami. Nie jest możliwe też tu zachowywać rezerwy tłuszczowe. Dlatego trzeba żywić z jednej strony ciało i wystarczająco z drugiej strony mięśnie. Mięśnie rosną u gołębi młodych naturalnie podczas samej hodowli ( Zucht Sonderklasse”).


Regularne treningi zaczynają się dla gołębi młodych w wieku od 10 – 12 tygodni.

Następnie dalej one są żywione tą sama mieszanką, która zwiera proteiny (zawartość białek) i uzupełniamy to ewentualnie o Nutri-Power. Mieszanka ta używana jest nie tylko na moim gołębniku i przynosi dobre owoce ale także w międzyczasie na wielu gołębnikach hodowców niemieckich. Można tak sądzić na podstawie głównego przedstawiciela na Niemcy – Uwe Hoffmanna.
Przechodzę z mieszanki hodowlanej na mieszankę dla gołębi młodych. Następuje to około miesiąca od odsadzenia młodych. Wychodzę z założenia, że gołębie młode do tej pory cieleśnie się już prawie wykształciły, choć są wyjątki. Niektóre gołębie dojrzewają później. Jednak uwaga: jeśli państwo osiągnięciom młodych nie przypisują dużego znaczenia chciałbym dać radę, dobrze je trzeba zaopatrywać i trenować. Jest zawsze żałosne, kiedy gubi się gołębie młode, ponieważ one tworzą zmianę na przyszłość.

Siedem dni w tygodniu ...
Jeszcze pozostało coś zagadnąć o zaopatrzeniu i produktach medycznych. Muszę najpierw powiedzieć, że mam szczęście, jak dotąd, nie zetknąłem się z chorobami młodych Adeno czy Circo. Moje gołębie otrzymują naturalnie szczepienia przeciw paramyxo, ospie i dyfterytowi. Robię po tygodniu od momentu odsadzenia, pięciodniowe leczenie Ronidazolem przeciw trichomoniazie. Powtarzam to leczenie przed początkiem treningów i podczas sezonu lotowego, tu co 3 – 4 tygodnie od 2 do 3 dni.

Dalej moje młode zabezpieczam przeciw pasożytom zewnętrznym.
Nie przeprowadzam ślepych leczeń przeciw zachorowaniom górnych dróg oddechowych. Jeśli już, to terapia indywidualna, ponieważ nie traktuję na tym obszarze całego gołębnika. Zakładam, że jeśli coś się zauważy, reakcja musi być natychmiastowa by nie rozeszło się to po całym gołębniku.
Wspomniałem wyżej o Nutri-Power w związku z produktami. Jeśli chodzi o ten produkt to jest w fazie testów. W pierwszej fazie z sukcesem na Taiwanie. Wprowadzony jest też na rynek europejski. Nutri-Power jest rzeczywiście idealnym uzupełnieniem pokarmu, aby przyśpieszyć wypoczynek u gołębi lotowych. U wielu hodowców jest już to sprawdzone. Otrzymują to źle trenujące gołębie młode. U mnie takie ptaki otrzymują także elektrolity i także glukozę, która w tym elektrolicie jest zawarta.
To jest to co robię na moim gołębniku młodych. Wiem jeszcze o innych produktach jak: drożdże piwne, olejek czosnkowy, multiwitaminy i przede wszystkim Naturalina. To podawane jest w sezonie lotowym z sukcesami. Jednak państwo wiedzą niewątpliwie, że także mój tydzień ma tylko siedem dni.
Życzę państwu i państwa gołębiom młodym dużo sukcesów, niewielu strat i dobrych wyników.

Wyniki gołębi młodych w 2005 r. u Pierre& Patricka Philippens (baza 1:4)

23.07 Orleans (422 km): 2226 gołębi:2, 11, 14, 97, 116…. 35/19 konk.,
30.07 Bourges (476 km): 1255 gołębi: 1, 1, 21, 26, 28, 29, 42, 75... 28/15,
13.08 Argenton (558 km): 1056 gołębi:2, 5, 19, 21, 23, 24, 25, 27 ... 21/17,
20.08 Nevers (460 km): 1976 gołębi: 4, 5, 74 ... 8/3,
27.08 La Souterraine (593 km): 798 gołębi: 11, 20, 30, 41, 49, 56, 73, 84 …20/12,
10.09 Vichy (543 km): 795 gołębi: 3, 32, 50, 55, 90, 96 …. 14/7.

1 prowincjonalny mistrz w lotach gołębi młodych KBDB,
1 narodowy mistrz w lotach gołębi młodych L.C.B. („La Colombophilie Belge”).

Tłumaczenie: M. Kościelniak