Dodaj do Ulubionych      Ustaw jako stronę startową      Strona Główna      De Rauw-Sablon      Kontakt
Hodowcy Zachodni
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe
art_fachowe

Powrót do menu

CENTRUM HODOWLANE prezentuje


Przebieg pozytywnwgo pierzenia

Pytania do fachowca od karmienia

Klaus Kuhntopp „Die Brieftaube” nr 33/2006Michael Backs, dyrektor firmy Matador w Reklinhausen, bierze udział w rozmowie z Klausem Kuhntoppem, na aktualny temat.Michael Backs: w czasie pierzenia potrzeba jest szczególnie dużo ziaren zawierających białko. Upierzenie musi zostać zmienione kompletnie. Do zmiany piór są potrzebne specjalne aminokwasy: lizina i methionina, które wspomagają ten proces.

Które nasiona działają pozytywnie na przebieg pierzenia?
W czasie pierzenia potrzebne są ziarna zawierającą białko jak groch, soja i soczewica. Upierzenie musi być kompletnie wymienione. Potrzebna jest siarka zawarta w aminokwasach lizina i methionina. Nie wolno jednak zapominać, że gołąb ma też przemianę materii z tłuszczów. To nazywa się, że gołąb ważną energię pokrywa ze spalania tłuszczu. Na większy wysiłek dla gołębia potrzebuje więcej tłuszczu. Pierzenie to także znaczy wysiłek dla ustroju. Nasiona zawierające tłuszcz grają tu podstawową rolę: siemię lniane, rzepak i konopie także mają dużą rolę podczas pierzenia. To obowiązuje szczególnie także dla gołębi młodych, które w tych tygodniach kończą sezon. Takie karmienie w czasie lotów konkursowych prędko się mści a karmienie lekkie znowu może mieć zły wpływ na proces ich pierzenia.

Czy państwo używają nasion ze swojej uprawy?
Używamy, kiedy to możliwe nasiona ze swojej uprawy. Naturalnie musi być dobra ich jakość, to jest dla nas poprzeczka. W dobrych latach są pszenice, jęczmień, kukurydza i otrzymujemy czasami także i słonecznik, który w Niemczech jest bardzo dobrej jakości. To dotyczy sił żywotnych , niemiecka kukurydza jest doskonała i o światowym zasięgu.

Czy okres upału ostatnich tygodni będzie odbijał na jakości pokarmu?
Wzrost swojskiego zboża bardzo cierpi przez suchą pogodę. Szukanie dobrych niemieckich partii staje się w tym roku trudne. Jednak jeszcze nadzieje podtrzymują żniwa kukurydzy. Nie wolno zapominać, że przerabiane jest w pokarmach dla gołębi, dużo gatunków zboża z najróżniejszych obszarów upraw. Kiedy w danym obszarze uprawy żniwo jest złe, można korzystać z innych obszarów, tak, że jakość pokarmu dla gołębi w zasadzie jest zawsze jednakowa.

Czym można wzbogacić normalny pokarm gołębia jakościowo?
Kiedy państwo podają gołębiom normalny pokarm, powinniśmy jeszcze dokarmiać je mieszankami nasion, które w zasadzie są w mniejszej ilości. Premium – gatunek normalnie bardzo wielostronny i sprzedawany na wagę. Dodatek takich nasion jest niezbędny.

Jak hodowca może swoje gołębie uchronić przed tłustym karmieniem?
Jęczmień lub ryż Paddy powinny istnieć w dobrym pokarmie pierzeniowym. Hodowca może karmić tak, by jęczmień jeszcze pozostawał. Gołębie powinny podnosić jak największą ilość jęczmienia. Surowe włókno jest ważne dla oczyszczenia kosmków jelitowych. Dobrze funkcjonujące jelito zakłada, że przerabiany pokarm jest także z innych gatunków zbóż i nasion dobre dla gołębia.
Hodowca powinien dobrze obserwować swoje gołębie podczas karmienia. Czas odpoczynku jest dla gołębi, nie dla hodowcy. Jest jednakże lepiej, kiedy gołębie są trochę za ciężkie niż za lekkie. Żadnych braków nie można nie wyważać na ważnych pożywkach.

Jak umiejętnie unikać zaburzeń w przemianie materii?
Pierzenie to normalny proces i bez problemów przebiega u naszych zdrowych gołębi. Przemiana energii w tym czasie się zmienia, ponieważ karmienie jest teraz bogate w białko i tłuszcze. Upierzenie nowe przecież musi się odbudować. Ale kiedy przestawienie się z karmy lotowej lub pokarmu hodowlanego na pokarm pierzeniowy jest nagły, możemy oczekiwać problemów z przemianą energii. To już było tu powiedziane, gołąb musi być zdrowy!

Duże ziarna, małe ziarna. Które są służące zdrowiu?
Aby strawić małe ziarno gołąb potrzebuje mniej wilgoci niż do ziarna dużego. Jednak nie oto chodzi. Kiedy gołąb zje 30 gram kukurydzy, on potrzebuje wilgoci do 30 gram, nie zależy to czy są to ziarna małe (więcej ziaren) czy duże ( mniej ziaren).
Zasada oparta na doświadczeniach jest taka, że jaśniejsze ziarna trawione są lepiej niż ciemniejsze. Więc pszenica jest szybciej trawiona od wyki, żółta kukurydza jest lepiej trawiona niż kukurydza ciemnoczerwona. To są zasady oparte jedynie na doświadczeniu, są jednak zawsze wyjątki. Jak niektóre gatunki orzeszków ziemnych, są do strawienia z powodu wysokiej zawartości tłuszczu, nawet prawie bez wody. Grochy natomiast są bardzo ciężko strawne, jednak są one potrzebne z powodu ich zawartości w pierzeniu gołębi.

Jak można robić prywatną próbę siły kiełkowania?
Kiedy próba siły kiełkowania jest robiona właściwie, może ona być dla nas miarką. Jednak hodowca może przy tym popełnić mnóstwo błędów. Nasiona zbożowe potrzebują do kiełkowania więcej wilgoci, inne mniej. Więc aby wynik był reprezentatywny dla danego gatunku zboża, statystycznie obowiązuje branie pod uwagą dopiero 2000 ziaren. Nie można uznać wyników jeśli weźmiemy tylko 100 ziaren. Tu odchylenia w wyniku ogólnym mogą wynieść już 4 %. Kiedy więc ze 100 ziaren wykiełkują 95 to uznajemy, że zdolność kiełkowania danego gatunku zbożowego leży między 91% a 99%.
Jest jeszcze potem do uwzględnienia fakt, że np. kukurydza nie równa się kukurydzy. Mieliśmy już kukurydzę, która zaczęła dopiero kiełkować po 9 dniach. Kiedy wykona się próbkę siły kiełkowania właściwie, otrzymujemy wynik zdrowia zboża, co nie wiąże się z jego pożywnością. Kiedy spróbuje się kiełkować konopie, owies łuskany, soję lub orzech ziemne, mamy pewne rozczarowanie. Te gatunki nie kiełkują lub kiełkują bardzo źle a jednak pożywność tych gatunków jest bardzo wysoka.

Które uzupełnienia spożywcze są sensowne?
Aminokwasy są konieczne w czasie pierzenia. Szczególnie te zawierające siarkę metionina i lizyna, są potrzebne bardziej niż w innych porach roku. Poza tym w czasie pierzenia gołębie potrzebują nieprzeciętnie wiele minerałów i pierwiastków śladowych do budowy upierzenia. Jak by to nazwać, potrzebny jest dobry produkt z aminokwasami jak Glut-Amin i wysokowartościowy proszek mineralny VI-SPU-MIN. Pokarm pierzeniowy jest bogaty w tłuszcz. Korzystne jest podawanie lecytyny, ponieważ lecytyna staje się emulgatorem dla tłuszczu używanym w ustroju.
W czasie pierzenia, w żadnym wypadku nie możemy tracić z oczy zdrowia gołębi. Mnóstwo jest naturalnych produktów, które wspomagają zdrowie gołębia. Godne polecenia są produkty z oregano, pomocne dla zdrowia jelit. Usnea dla górnych dróg oddechowych. Również koncentrat bagienny Moorkonzentrat, Terra-Mineral i Lactobacillen mają dobre wspomaganie zdrowia.
Jest jeszcze ważne przy tych wszystkich produktach by były stosowane regularnie. Jest najlepszą zasadą przyjąć „regularność i umiarkowanie”. Jest lepiej aplikować gołębiom codziennie małe dawki niż raz w tygodniu dużą ilość. Ustrój gołębia musi także i te produkty dodatkowe przerobić. Przedawkowanie wystąpi, gdy 1 raz w tygodniu jest to aplikowane, nie możemy wymagać od organizmu zbyt wiele.

Ważne dla wystaw: jak otrzymuję połysk i puder na upierzeniu?
Gołębie powinny znowu być przestawione z pokarmu zimowego na pokarm lotowy. Kilka nasion więcej nie powinno zaszkodzić. Potem produkty, które zachęcają przemianę materii – herbata dla gołębi (belgijska mieszanka) okaże się tu dobra. Dwa dni przed wystawą jeszcze Glut-Amin na pokarm z VI-SPU-MINEM, gołębie powinny błyszczeć. Jest jeszcze mnóstwo recept. Najczęściej stosowana to 10 dużych łyżek siemienia lnianego , krótko zagotowujemy w 1 litrze wody. Potem to odstawia się na 10 minut. Odsączamy następnie ugotowane siemię. Otrzymaną wodę z lnu rozcieńczamy z 9 litrami wody pitnej i podajemy to 3 x w tygodniu do picia.

Tłumaczenie: M. Kościelniak