Dodaj do Ulubionych      Ustaw jako stronę startową      Strona Główna      De Rauw-Sablon      Kontakt
Hodowcy Zachodni
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT
MICHEL VANLINT

Powrót do menu

CENTRUM HODOWLANE prezentuje


Louis Adriaenssen – Belgia.   

Louis Adriaenssen mieszka w miejscowości Grobbendonk. W chwili obecnej ma 74 lat i swoją karierę sportową w naszym sporcie zaczął bardzo późno. Dlatego w jednym z opracowań o nim, znalazłem tytuł: „Szczęśliwiec lub mistrz”. Miłość do zwierząt towarzyszyła Mu przez całe życie. Był też bardzo sprawny fizycznie. Do 27 roku życia poruszał się tylko przy użyciu roweru. Doszło kiedyś do zakładu z kolegami, że przejedzie 80 km w 2 i pół godziny. Szło o skrzynkę piwa. Louis wyruszył o 22.oo i 10 minut po północy był z powrotem. W 1964 roku był w kolarstwie mistrzem Belgii. Próbował z powodzeniem wyścigów samochodowych w wersji amatorskiej. W 6 latach wygrał aż 148 biegów. Wypadek przerwał karierę. W 1969 roku rozpoczął hodowanie gołębi pocztowych. Rozpoczął od lotów krótkich 110 i 220 km. W krótkim czasie na jego kącie pojawiło się 300 pierwszych miejsc. Szybko też po raz 10 zdobył tytuł ogólnego mistrza. I tak dość szybko stał się hodowcą, który zaczął konkurować z najbardziej znanymi hodowcami w Unii Antwerpia.

Oto wyniki z roku 2003:
1 prowincjonalny mistrz w Antwerpii,
1 narodowy as – roczniak w lotach Ave Regina (loty z Francji).

W Unii Antwerpia, loty średniodystansowe:
8 mistrz lotów starych,
6 mistrz roczniakami,
11 mistrz młodymi,
8 ogólny mistrz,
1 as w gołębiach starych.

W związku Grobbendonk: loty z Noyonu 110 km.
1 mistrz gołębiami starymi,
3 mistrz roczniakami,
6 mistrz młodymi,
3 ogólny mistrz

loty z Quievrain 220 km.
1 mistrz gołębiami starymi,
1 mistrz roczniakami,
3 mistrz młodymi,
1 ogólny mistrz

Loty z Noyonu i Quievrain razem:
1 mistrz we wszystkich kategoriach,

6 związków: Noyon-Quievrain

Quievrain
1 mistrz starymi,
5 mistrz rocznymi,
11 mistrz młodymi,
3 ogólny mistrz ,

Noyon
1 ogólny mistrz,
9 mistrz rocznymi,
13 mistrz młodymi,

Ogólne mistrzostwo 6 związków: loty Noyon i Quievrain
3 ogólny mistrz (pierwsza klasyfikacja),
2 ogólny mistrz (1 i 2 klasyfikacja).

Pierwsze konkursy 2003:
7 x 1 z Quievrain,
3 x 1 konk. z Noyonu,
4 x 1 konk. na lotach średnich,
4 x 1 konk. na lotach średnich w zjednoczeniu.

Związek Grobbendonk:

Cztery asy: 02-175, 99-064, 98-025, 02-141

B-02-6218175, 1 narodowy as w 2003 roku w lotach „Ave Regina” wśród rocznych. 4 x 1 konkurs. W 2003 roku był na miejscach 1.,1.,1.,1.,2.,4.,7. i 32! listy konkursowej przeciętnie na 500 – 600 gołębi.

„064” brat „Klampera”. 2000, 2001, 2003 super as lotowy, 11 x 1 konkurs.


Hodowla

Gołębie wyznaczają przebieg dnia. Wstaje bardzo wcześnie, za to wieczorem idzie szybko spać. Od 5 rano już są sprzątane gołębniki i trenowane wdowce.
Po śniadaniu znowu idzie do gołębi młodych, które otacza sumienną opieką.
Około południa ma przyjemność odbierania wnuków ze szkoły. Po obiedzie pozwala sobie na krótką drzemkę. Po godzinie 15 znowu idzie do pracy w gołębnikach i z gołębiami.

U Niego rok z gołębiami rozpoczyna się w listopadzie. Ostatniego tygodnia tego miesiąca następuje parowanie nowych par. Wszystkie gołębie wychowują po 2 młode. Złożone jajka gołębie wysiadują pierwsze 3 dni a następnie jajka te przenosi do inkubatora.Poprzednio jajka do inkubatora trafiały zaraz po zniesieniu. Wiele jajek w ten sposób się zniszczyło. Przy użyciu takiej maszyny jest pewność, że jajka nie ulegną zniszczeniu. W momencie jak młode zaczynają się kluć, wracają do rodziców, które siedziały na jajkach sztucznych.


Gołębniki

Jest tu zawsze mało gołębi. To dość typowa belgijska hodowla. Cel gniazdowych jest po 9 w 2 gołębnikach, i są 2 gołębniki po 6 cel. Lotowane są tylko wdowce. Luksusu to tu nie ma, gołębniki są prostej budowy bez wymyślnych urządzeń. Można to zresztą zobaczyć na zdjęciach poniżej.W tle panoramy gołębników widać las sosnowy. Louis stamtąd przynosi igliwie na ściółkę do gniazd. Tanio i zdrowo.Gołębnik rozpłodowy to tylko 3 m2 a w nim 2 pary ( rok 2003).Drugie parowanie wypada na 1 marca . Teraz gołębie są razem 14 dni. No i zaczynają się już loty.


Pochodzenie gołębi


Z wyników można wywnioskować, że Adriaenssen dysponuje gołębiami bardzo szybkimi. Zasługą Adriaenssena jest to , że w środku lat 80 –tych z mało znanych gołębi wyhodował ptaki, które pokazały się na belgijskim firmamencie. Prawdziwą gwiazdą tego okresu był „Witte 87” z 38 pierwszymi nagrodami i dla dużych pieniędzy został sprzedany na Tajwan. Syn „Witte” 90-....00031 zdobył 14 x 1 konkurs i w 1992 r. był asem lotowym. Do tych rodzin później wprowadzał inne gołębie. Wywodzą się one oczywiście z mistrzowskich gołębników: od Mariny Van De Velde, Rene Cambre i od Dirka Van Dycka z jego „Kannibaala”. Obecnie nowe nabytki są dokładnie wybierane. Zresztą nie musi obecnie tego robić często, bo ma „Klampera”. B-98-6267014, który był w latach 2000-2001 asem lotowym. W 4 latach zdobył 18 x 1 konkurs (zdjęcie poniżej).

„Klamper” jako młody leciał bez większych wyróżnień. Jako roczniak na 18 lotów zdobył 14 konkursów. I tu już wykazał klasę, wygrał 5 lotów, 2 x był drugi, 2 x 3 miejsce. W 2000 roku na 22 sadzenia wylatał 18 konkursów, głównie czołowych. Znowu był 5 x pierwszy. Jako 3- latek 7 x 1 konkurs.

Poza nim jest „064” (zdjęcie wyżej). Następnie „As” B-96-6164091 z 8 x 1 konkursem, i B-00-6080155 as na średnich dystansach w Unii Antwerpia w 2003 r. z 2 pierwszymi miejscami (zdjęcia poniżej).

Przez te wszystkie lata gołębie Adriaenssena udowodniły wspaniałą jakość. Utrzymanie się na szczycie przez kilkanaście lat jest sztuką niezwykle trudną. Wiemy, że tu w Belgii sport ten jest niezwykle popularny i chętnych do zwycięstw jest tysiące. Tylko gołębie dobrej jakości i fachowo prowadzone dają szansę powodzenia.


Motywacja

Adriaenssen jest specjalistą od szybkości. Potrafi doskonale zmotywować swoje gołębie, że bez względu na pogodę szybko wracają do domu. Sposób postępowania z gołębiami wyszedł z doświadczenia i obserwacji. Mamy tu dobry przykład „Klampera”, który był jego najlepszym lotnikiem. Zawsze wracał do gołębnika bardzo szybko, czy był motywowany czy nie, czy leciał z gniazda czy z siodełka. Była jednego razu taka sytuacja, że zmieniono mu samiczkę. Przyleciał 2 godziny po konkursie. Jego dotychczasowa samiczka nie była chwilowo zdolna do pokazywania. Jednak przed następnym lotem została mu pokazana przez przegrodę w gnieździe, cieszył się z tego tak bardzo, że znowu z lotu przyleciał pierwszy.
Samiczki od wdowców są usytuowane daleko od gołębników wdowców. One się nie widzą i nie słyszą. Pomieszczenia dla samic są zaciemniane i one tam zachowują się bardzo spokojnie. Zasadą jest tu to, że samiczki są przed koszowaniem pokazywane tylko kilka chwil, dosłownie kilka sekund.
Po powrocie z lotów krótkich pary pozostają około 20 minut a po powrocie z lotów średniodystansowych do 2 godzin.


Profilaktyka zdrowotna

Na miesiąc przed parowaniem gołębie są przebadane przez weterynarza. To jest wskaźnikiem do dalszych działań. Jeśli lekarz nic nie wykryje to też nic gołębie nie otrzymują z zakresu preparatów medycznych. Na 10 dni przed parowaniem ptaki piją jedynie herbatkę. Przed sezonem lotowym rozpoczyna się podawanie witamin 2 x w tygodniu.
Na początku marca ptaki są szczepione przeciw Paramyxo i ospie. W czasie sezonu lotowego podawany jest miód poprzez wodę, co przyśpiesza regenerację. W poniedziałek gołębie dostają preparat jodowy, ma to przyśpieszyć przemianę materii. We wtorek podaje herbatę, w środę witaminy. Dalej już tylko czysta woda.

Z doświadczenia Adriaenssen radzi by po sezonie lotowym pozwolić gołębiom podróżnym złożyć jajka. Pozwolić im wysiadywać je 8 dni. Następnie jajka usunąć. Taką samą fazę powtórzyć jeszcze raz i dopiero ptaki rozdzielamy wg płci. To pozwala, że pierzenie ptaki przechodzą szybko i z dużym powodzeniem.

Karmienie

W chwili obecnej mieszanki pokarmowe to nie problem. Dostosowane są do potrzeb gołębi w danej chwili. Wdowce karmione są w celach, młode pobierają pokarm ze wspólnego karmnika. W czasie lotów gołębi młodych karmione są lekką mieszanką dla wdowców krótkodystansowców.

Loty

Loty rozpoczynają się w ostatnim tygodniu marca. 14 dni przed tym terminem gołębie są trenowane. Są to loty prywatne, najczęściej jest ich 4. Część drużyny jest użyta do lotów krótkich, część ma lecieć loty średniodystansowe. Loty młode rozpoczynają się w połowie maja. Loty trwają aż do października . Tak więc sezon trwa bardzo długo i w czasie jego trwania można naliczyć około 80 współzawodnictw. Loty odbywają się w soboty, niedziele ale też w środy i czwartki. Tak, że Louis ma zajęcie cały rok, nie ma chwili wytchnienia. Z tego też powodu znajomi twierdzą, że nie zmienia się On od 25 lat.

Zaciemnianie młodych

W Belgii, zaciemnianie młodych zimowych jest już czymś oczywistym. Młode w tej hodowli, których hoduje się najczęściej 75 szt. na własne potrzeby, zaciemnia się już od 15 stycznia. Młode przebywają w 4 dużych pomieszczeniach, które po dwa ze sobą sąsiadują. Nic więc dziwnego, że w momencie startu do sezonu lotowego młode mają pełne skrzydło. Lotowane są metodą rozsuwanych drzwi. Młode lotowane są już około 30 lat w stylu Louisa. Polega on na tym, że nie wszystkie młode są lotowane w roku urodzenia. Młode są prywatnie wywożone 4 razy w stopniowaniu odległości do 60 km. następnie wędrują już do kosza w programie związkowym. Po sezonie 15 młodych zostaje w gołębnikach na zimę.


AlbumZdjęcia grupowe gołębi Adriaenssena

4 x 1 konkursGniazda są proste, jest ich tylko 9 w gołębniku. Zapewnia to powodzenie w lotach i dobry kontakt hodowcy z gołębiem.Ten oto kamień jest darem sportowych fanów dla Louisa Adriaenssena za jego wyczyny sportowe.


M. Kościelniak (2008)

Powrót do menu